LOCTITE SI 5920 CO CR300ML EGFD
ID: 2061261
Low-strength, 1-part silicone sealant ideal for high-temperature, electrically insulating gasketing applications. Great on flexible flanges with machined or cast surfaces.
- For flexible flanges
- Temperature resistance up to 350°C (660°F)
- Resists ageing, weathering, thermal cycling
- For corrosion-sensitive electrical assemblies
- Electrically insulating
€32.62
In stock
code !== 'documents') } else { open.push('documents') } " class="flex [&::-webkit-details-marker]:hidden w-full items-center justify-between py-4 text-lg leading-7 font-medium text-slate-800 group-open:text-blue-700 hover:text-blue-700" > Technical and safety documents
If you are looking for a high-temperature-resistant, moisture-curing sealant for corrosion-sensitive applications, LOCTITE® SI 5920 could be a great fit. Its thixotropic nature allows for easy flow dispensing, while preventing the migration of liquid product once applied to the part. It is ideal for sealing flexible flanges with machined or cast surfaces and is particularly suitable for high-temperature applications up to 350°C (662°F). It is also used for electrical insulating applications.
| Recommended for use with | Metal, Plastic |
|---|---|
| Colour | Copper |
| Technology | Silicone |
| Number of components | 1 part |
| Gap fill | 1.0 mm |
| Lap shear strength | 1.4 N/mm² |
| Storage temperature | 8.0 °C - 21.0 °C |
| Cure speed vs time, 24.0 hr. | 2.5 mm |
| Extrusion rate | 275.0 g/min. |
| Status | In Stock |