LOCTITE SI 5910, 100 ml Aerosol can
ID: 2325872
Moisture-cured, 1-part, thixotropic silicone flange sealant with great resistance to oil and joint movement. Offers a rapid skin-over time.
- Oil- and joint-movement-resistant
- For flexible flanges
- Large gap fill up to 2.75 mm (0.108")
- Thixotropic for ease of application
- Available in tubes, cartridges, pressurised cans
€15.03
In stock
code !== 'documents') } else { open.push('documents') } " class="flex [&::-webkit-details-marker]:hidden w-full items-center justify-between py-4 text-lg leading-7 font-medium text-slate-800 group-open:text-blue-700 hover:text-blue-700" > Technical and safety documents
When you need a low-strength, silicone-based, form-in-place gasketing product designed for use on flexible flanges with machined or cast surfaces (metal or plastic), LOCTITE® SI 5910 is a good choice. It is suitable for gaps up to 1 mm (0.039") and offers a cure-through volume (in 24 h) of 2.75 mm (0.108"). Typical applications include stamped sheet metal covers (timing covers and oil sumps). Its thixotropic nature reduces the migration of liquid product after application to the substrate, allowing for reliable quality control, e.g. in dispensing automation as well as manual applications.
| Recommended for use with | Metal, Plastic, Ceramic, Glass |
|---|---|
| Key characteristics | Oil resistance: excellent oil resistance |
| Colour | Black |
| Technology | Silicone |
| Number of components | 1 part |
| Gap fill | 1 |
| Operating temperature | -55.0 °C - 200.0 °C ( -65.0 °F - 400.0 °F ) |
| Lap shear strength | 1.2 |
| Storage temperature | 8.0 °C - 21.0 °C |
| Tack free time | 40.0 min. |
| Cure speed vs time, 24.0 hr. | 2.75 |
| Extrusion rate | 500.0 g/min. |
| Status | In Stock |