LOCTITE SI 5900 BK CR300ML EN/DE/PL
ID: 2061874
This 1-part, silicone-based gasketing product is suitable for various substrates. Good resistance to oil and joint movement.
- Excellent oil resistance
- Registered to NSF Category P1 (USA)
- Thixotropic for ease of application
- Adheres to metal, plastics, glass, ceramics
- Gap fill up to 1 mm (0.04")
€48.35
In stock
code !== 'documents') } else { open.push('documents') } " class="flex [&::-webkit-details-marker]:hidden w-full items-center justify-between py-4 text-lg leading-7 font-medium text-slate-800 group-open:text-blue-700 hover:text-blue-700" > Technical and safety documents
LOCTITE® SI 5900 is a moisture-cured, heavy-bodied, silicone-based, form-in-place flange sealant with excellent resistance to oil and joint movement. Its heavy-bodied properties allow it to withstand in-line, low-pressure tests before the product begins to cure. Typical applications include stamped sheet-metal covers, and it is suitable for gaps up to 1 mm (0.04") in metal, plastics, glass and ceramic substrates. It has a skin-over time of just 15 minutes, and once cured provides a seal that won’t shrink, compress, crack or relax, even when exposed to oil or joint movements.
| Recommended for use with | Metal, Plastic |
|---|---|
| Key characteristics | Adhesion: high adhesion, Oil resistance: excellent oil resistance |
| Colour | Black |
| Technology | Silicone |
| Cure type | Room temperature vulcanization (RTV) cure |
| Gap fill | 1 |
| Operating temperature | -65.0 °F - 400.0 °F ( -55.0 °C - 200.0 °C ) |
| Lap shear strength | 1.2 |
| Storage temperature | 8.0 °C - 21.0 °C |
| Tack free time | 15.0 min. |
| Cure speed vs time, 24.0 hr. | 2.5 |
| Extrusion rate | 30.0 g/min. |
| Status | In Stock |