LOCTITE SI 5699 GY TB80ML EGFD
ID: 2061022
Highly flexible, moisture-cure silicone sealant for all types of flanges. For rigid flange sealing where oil- and water/glycol resistance is required, for example, on transmissions.
- Highly flexible sealing for all types of flanges
- Tack-free after 30 minutes
- Registered to NSF Category P1
- Oil- and water/glycol-resistant
- For corrosion-sensitive electrical assemblies
€14.40
In stock
code !== 'documents') } else { open.push('documents') } " class="flex [&::-webkit-details-marker]:hidden w-full items-center justify-between py-4 text-lg leading-7 font-medium text-slate-800 group-open:text-blue-700 hover:text-blue-700" > Technical and safety documents
LOCTITE® SI 5699 is a flexible, form-in-place, room temperature vulcanising (RTV) silicone sealant, which cures at room temperature on exposure to moisture in the air to form a tough rubber gasket. It is tack-free after just 10 minutes and can be used on flexible, machined or cast surfaces, metal or plastic. Great for flange sealing and rigid flange sealing on, for example, transmissions and cast metal housings. Perfect for when water-glycol resistance is required.
| Recommended for use with | Metal, Plastic |
|---|---|
| Key characteristics | Oil resistance: increased oil resistance |
| Colour | Grey |
| Applications | Highly flexible assembly gasketing |
| Cure type | Room temperature vulcanization (RTV) cure |
| Gap fill | 1 |
| Operating temperature | -65.0 °F - 400.0 °F ( -55.0 °C - 200.0 °C ) |
| Lap shear strength | 1.7 |
| Storage temperature | 8.0 °C - 21.0 °C |
| Tack free time | 30.0 min. |
| Cure speed vs time, 24.0 hr. | 2.5 |
| Extrusion rate | 200.0 g/min. |
| Status | In Stock |