LOCTITE HY 4080, Grey, 50 g Dual cartridge
ID: 2155337
A 2-part, hybrid structural adhesive paste with fast fixture and excellent bonding on a wide range of materials.
- High viscosity
- Works on a wide variety of substrates
- Fast fixture at room temperature
- Excellent impact resistance
- Good resistance to peel and impact loads
€40.02
Out of stock
code !== 'documents') } else { open.push('documents') } " class="flex [&::-webkit-details-marker]:hidden w-full items-center justify-between py-4 text-lg leading-7 font-medium text-slate-800 group-open:text-blue-700 hover:text-blue-700" > Technical and safety documents
LOCTITE® HY 4080 is a 2-part, opaque to slightly yellow, cyanoacrylate/acrylic hybrid structural bonding adhesive that provides excellent, powerful bonds on metals, composites and plastics. It fixes quickly at room temperature and has high operational strength within just one hour. LOCTITE HY 4080 also has high shear strength over a wide range of temperatures, even in larger gaps.
| Key characteristics | Thixotropic, Viscosity: high viscosity |
|---|---|
| Colour | Light yellow, Opaque |
| Applications | Structural bonding |
| Cure type | Two component mix |
| Gap fill | 5.0 mm |
| Shear strength, Steel (grit blasted) | 3670.0 psi |
| Shear strength, Aluminium (etched) | 2960.0 psi |
| Viscosity, cone & plate, @ 25.0 °C Shear rate 100 s⁻¹ | 9500.0 mPa·s (cP) |
| Status | On Demand |