LOCTITE 510, 50 ml Tottle
ID: 142608
This form-in-place anaerobic-curing gasketing sealant provides high temperature- and chemical resistance on close-fitting, rigid machined metal flanges.
- For close-fitting, rigid metal flanges
- Temperature-resistant up to 204°C (400°F)
- Adapts to surface irregularities and scratches up to 0.25 mm (0.01")
- Increases torque capacity of assembled flanges
- Registered to NSF Category P1
€35.34
In stock
code !== 'documents') } else { open.push('documents') } " class="flex [&::-webkit-details-marker]:hidden w-full items-center justify-between py-4 text-lg leading-7 font-medium text-slate-800 group-open:text-blue-700 hover:text-blue-700" > Technical and safety documents
LOCTITE® 510 is a high temperature-resistant, form-in-place anaerobic-curing sealant which forms an instant, low-pressure seal when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces. Ideal for rigid flanges, especially in transmissions and motor casings. Unprimed gap-fill is 0.25 mm (0.01"). Recommended for use with aluminium and steel substrates.
| Recommended for use with | Metal: aluminium, Metal: steel |
|---|---|
| Key characteristics | Thixotropic, Strength: medium strength, Chemical resistant, For machined, rigid flanges |
| Colour | Pink |
| Applications | For close fitting parts, For high temperature applications, Rigid assembly gasketing, Sealing |
| Technology | Acrylic |
| Physical form | Gel |
| Application method | Dispense system, Manual, Screen printing |
| Cure type | Anaerobic cure |
| Fixture time, Steel | 25.0 min. |
| Viscosity, 20 RPM | 90000.0 mPa·s (cP) |
| Operating temperature | -65.0 °F - 400.0 °F ( -55.0 °C - 200.0 °C ) |
| Gap fill, Unprimed | 0.25 mm |
| Lap shear strength | 5 |
| Storage temperature | 8.0 °C - 21.0 °C |
| Status | In Stock |